NAJCZĘSTRZE BŁĘDY TRENINGOWE

bledy-fit

1. CZAS

Błąd podstawowy, który popełniają niemalże wszyscy. Zbyt długie treningi siłowe, po 1,5 godziny i więcej. Poprawnie wykonany trening maksymalnie 1 godzinę. Później wytwarza się kortyzol, który powoduje otłuszczanie. Niedosyt przy krótkim treningu, znaczy, że ten był źle wykonany.

 

2. CARDIO PRZED TRENINGIEM

Bie­ga­nie, jazda na ro­we­rze, wio­sła czy ste­per to urzą­dze­nia, które po­ma­ga­ją spa­lić tkan­kę tłusz­czo­wą. Można wy­ko­ny­wać na nich dłu­gie sesje ae­ro­bo­we. Tego ro­dza­ju wy­si­łek sprawdzi się jed­nak dużo le­piej po tre­nin­gu si­ło­wym, a nie przed. Pod­no­sze­nie cię­ża­rów sprzy­ja mo­bi­li­za­cji za­pa­sów gli­ko­ge­nu i daje silny bo­dziec ana­bo­licz­ny. To ide­al­ny wstęp do tre­nin­gu car­dio. Taka ko­lej­ność po­mo­że za­cho­wać wię­cej mię­śni i spa­lić wię­cej tłusz­czu. Nic oczy­wi­ście nie stoi na prze­szko­dzie, by wy­si­łek ae­ro­bo­wy stał się ele­men­tem roz­grzew­ki, nie po­wi­nien jed­nak trwać dłu­żej niż 7-10 minut. W innym wy­pad­ku cały tre­ning znacz­nie stra­ci na efek­tyw­no­ści.

Czytaj więcej: NAJCZĘSTRZE BŁĘDY TRENINGOWE

NOWOROCZNE POSTANOWIENIA

postanowienia-noworoczne

Po raz enty czyli JAK WYTRWAĆ... :-)

Początek nowego roku, po zastawionym świątecznym stole, wtedy to większość z nas postanawia ze wzmożoną siłą wziąć się za swoją sylwetkę, kondycję, wagę. Zima tak naprawdę jeszcze się nie zaczęła, wiosny tym bardziej nie widać (choć patrząc na ostatnie święta nie jestem do końca pewna czy się nie mylę J), wakacje za pół roku, więc Nowy Rok - nowe wyzwania.

 

Najczęściej powtarzające się postanowienia, o których słyszę to chęć wdrożenia racjonalnego i zdrowego sposobu odżywiania – czyli pięć zdrowych i do tego regularnych posiłków, waga minus 10 kg, codziennie jakaś aktywność –bieganie, pływanie, fitness.

 

Postanowienia są jednak ulotne, brak nam konsekwencji i mobilizacji.

Czytaj więcej: NOWOROCZNE POSTANOWIENIA

STRETCHING

Gibkość jest jedną z najważniejszych cech motorycznych nie tylko u sportowców. Jej wysoki poziom zwiększa ekonomikę ruchu. Może być rozwijana do wysokiego poziomu przez każdego i w każdym okresie życia. Jest doskonalona podczas każdego rodzaju aktywności fizycznej, pod warunkiem, że kończyny pracują w pełnym zakresie.

 

Każdy prawidłowo wykonany trening powinien być poprzedzony jak i zakończony odpowiednim rozciągnięciem. Warto przeznaczyć na tę formę ćwiczeń kilkanaście minut przed każdą sesją na siłowni oraz tuż po jej zakończeniu w celu wyciszenia organizmu. Wielu ćwiczących praktycznie rezygnuje z wykonywania poprawnej rozgrzewki i rozciągania co jest niejednokrotnie przyczyną późniejszych kontuzji.

 

Stretching (z ang. rozciągać) to sposób na poprawę sprawności ruchowej, który jednocześnie zapobiegając niekorzystnym zmianom w mięśniach, ścięgnach i stawach zapobiega ich urazom. Wielu ćwiczących ma niemałe problemy z poprawnym wykonywaniem wielu ćwiczeń, właśnie ze względu na brak odpowiedniego rozciągnięcia mięśni. Słabo rozciągnięte mięśnie powodują zmniejszenie zakresu ruchu w stawach co tym samym powoduje zmniejszenie zakresu pracy mięśni i tym samym słabszego i wolniejszego ich rozwoju.

Czytaj więcej: STRETCHING

ZAWARTOŚĆ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

tluszczProcentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie można wyliczyć w domowych warunkach podstawiając do poniższego wzoru dwie dane:

  • obwód pasa (talii) – liczona w centymetrach,
  • masę ciała – liczona w kilogramach.

Dla ułatwienia wzór został rozbity na 6 części, które mają za zadanie ułatwić uzyskanie prawidłowego wyniku.

Czytaj więcej: ZAWARTOŚĆ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

FITNESS - NAJCZĘSTSZE PYTANIA

pytania1. Jak często należy uczęszczać na zajęcia? Czy 2-3 razy w tygodniu wystarczy?

Według najnowszych zaleceń WHO najlepiej ćwiczyć codziennie. Jedynie systematyczne ćwiczenia zapewnią nam lepszą kondycję, poprawę wyglądu i dobre samopoczucie. Dlatego przed rozpoczęciem treningów należy zastanowić się i realnie określić, ile czasu jesteśmy w stanie na nie poświęcić. Im dłuższe plany, tym lepiej. Systematyczne uprawianie sportu, np. 3x w tygodniu, jest zdecydowanie skuteczniejsze niż spontaniczne zrywy aktywności i uczęszczanie na fitness tylko przez miesiąc. Aby osiągnąć pierwsze widoczne efekty, potrzeba około sześciu tygodni regularnych ćwiczeń. Oczywiście, lepiej ruszać się choć raz w tygodniu, niż nie robić nic, jednak oczekiwane zmiany nie będą zbyt prędko widoczne.

 

2. Czy za pomocą ćwiczeń można schudnąć tylko w określonych partiach ciała?

NIESTETY NIE! Każdy człowiek ma inny typ budowy i jest to uwarunkowane genetycznie. Jedni mają tendencję do tycia w biodrach tzw. typ gruszki, zaś inni w brzuchu tzw. typ jabłka. Podobnie jak tycie, także spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie jest więc ustalone indywidualnie.

Czytaj więcej: FITNESS - NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Nowości na stronie

Hipo, izo czy hipertoniki?
Podczas wysiłku fizycznego powinno się zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie makroelementów dlatego też warto zwrócić uwagę na przyjmowane płyny. Osoby trenu
NAJCZĘSTRZE BŁĘDY TRENINGOWE
1. CZAS Błąd podstawowy, który popełniają niemalże wszyscy. Zbyt długie treningi siłowe, po 1,5 godziny i więcej. Poprawnie wykonany trening maksymalnie 1 godzinę. Później wytwarza
NOWOROCZNE POSTANOWIENIA
Po raz enty czyli JAK WYTRWAĆ... :-) Początek nowego roku, po zastawionym świątecznym stole, wtedy to większość z nas postanawia ze wzmożoną siłą wziąć się za swoją sylwetkę, ko